jak na skvrny? babské rady

13.06.2021

  • Jak začít s čištěním koberců či čalounění a nic nezkazit?

  • co nejdříve musíme odstranit původce skvrny, aby se do koberce nečistota dále nešířila. Pokud jde o tekutinu, pak jí co musíme vysát papírem, hadříkem. Tlačte, ale nepohybujte jím do stran, abyste skvrnu nerozšiřovali.
  • Pokud se snažíte skvrnu zbavit tekutiny, dělejte to vždy od kraje do středu.
  • Vždy je nejlepší vyzkoušet roztok vlažné vody a mýdla (ve většině případů tím nic nezkazíte).
  • na skvrny nesmíme používat v žádném případě bělící prostředky nebo zesvětlující
  • Vždy je lepší vyzkoušet techniku čištění na nějakém bezpečném místě jestli přípravek nebělí.
  • na vlněny koberec se musí opatrně a netlačit na něj. Také musíme dávat pozor aby jsme neporušili jeho přirozenou tukovou ochranu prostředky.

Babské rady

1. Skvrny od červeného vína: Skvrny můžeme posypat solí a po chvilce, když začne účinkovat vysát. Poté místo opláchnout minerální vodou nebo sodovkou. Dá se také použít na polití vodka( ta platí i na skvrny od piva).

2. Skvrny od kávy a čaje: Odstraňují se teplou vodou, pokud však zaschly musíme použít čistící benzín.

Také se dá použít směs octu a alkoholu.

3. Mastné skvrny: Zasypejte je moukou a počkejte, až se do ní tuk vsákne. Pak vysajte a dočistěte vlažnou vodou s trochou saponátu na nádobí. Pokud jsou mastné skvrny staršího data, pak je nejlepší nechat koberec vyčistit profesionálně.

4. Skvrny od inkoustu: Vyčistíte je vodou, do které přidáte vymačkaný citron a sůl. Roztok naneste na skvrnu a nechejte chvíli působit. Pak přikládejte na skvrnu savý hadřík, dokud vše neodstraníte. Pokud i tak zůstává patrná skvrna, nezbývá než použít přípravek na čištění koberců.

5. Žvýkačka v koberci: položte led na žvýkačku a pomaloučku sundáváme ať nepoškodíme vlákna.

6. Skvrny od bláta: Je potřeba počkat až zaschnou. Pak je okartáčujte a vysajte.

7. Skvrny od čokolády: Nejlépe je zlikviduje roztok z jednoho dílu octa a jednoho dílu lihu - třeba v podobě čistého alkoholu z domácího baru , který pak z koberce dostanete krouživými pohyby.

8. Vosk z koberce: Co jde, seškrábněte ostrým nožem, zbytek přežehlete přes kuchyňskou utěrku nebo jiný savý materiál.

9. Skvrny od jogurtu: Je potřeba počkat až zaschnou a pak je můžeme vykartáčovat. Jestliže na koberci přece jen něco zbude, odstraňte to vlažnou vodou.